Plugins - The Events Calendar - Stable (latest release) - en to id translation catalogue (475 entries)

en: Send Email
id: Kirim Surat Elektronik

en: Invalid User ID
id: ID pengguna salah

en: Post draft updated.
id: Draf pos diperbarui.

en: Post submitted.
id: Pos dikirimkan.

en: Clear
id: Cerah

en: Install %s
id: Instal %s

en: Upgrade Plugin
id: Mutakhirkan Plugin

en: Activate Plugin
id: Aktifkan Plugin

en: Activate %s
id: Aktifkan %s

en:  and
id:  dan

en: Cancel
id: Batalkan

en: Purchaser
id: Pembeli

en: Ticket Type
id: Jenis Tiket

en: Your tickets
id: Tiket Anda

en: Attendee List
id: Daftar Peserta

en: Calendar Month Navigation
id: Kalender Bulan Navigasi

en: Event Views Navigation
id: Navigasi Tampilan Event

en: Find out more
id: Ketahui lebih lanjut

en: Day Navigation
id: Hari Navigasi

en: Skipped row numbers: %s
id: Nomor baris dilewati: %s

en: The import statistics above have the following meaning:
id: Statistik impor di atas memiliki arti sebagai berikut:

en: Skipped: %d
id: dilewatkan: %d

en: Updated: %d
id: Diperbarui: %d

en: Inserted: %d
id: Dimasukkan: %d

en: Import complete!
id: Impor selesai!

en: Import Result
id: Impor Hasil

en: Import CSV File
id: Impor File CSV

en: This file has column names in the first row
id: Berkas ini memiliki nama kolom pada baris pertama

en: CSV File:
id: File CSV:

en: Import Type:
id: Jenis Impor:

en: One column in your CSV should have the Event title. Another should have the Event start date. All other fields are optional.
id: Salah satu kolom di CSV Anda harus memiliki judul Event. Lain harus memiliki tanggal mulai Event. Semua field lain adalah opsional.

en: After importing your Organizers and Venues, import your Events:
id: Setelah mengimpor Penyelenggara dan Venues, impor Event Anda:

en: After you upload your file, you'll have the opportunity to indicate how the columns in your CSV map to fields in The Events Calendar.
id: Setelah Anda meng-upload file Anda, Anda akan memiliki kesempatan untuk menunjukkan bagaimana kolom dalam peta CSV dipetakan ke The Events Calendar.

en: One column in your CSV should have the Organizer/Venue name. All other fields are optional.
id: Salah satu kolom di CSV Anda harus memiliki nama Penyelenggara/Tempat. Semua field lain adalah opsional.

en: Upload a CSV file with one record on each line. The first line may contain column names (check the box below).
id: Upload file CSV dengan satu record pada setiap baris. Baris pertama mungkin berisi nama kolom (centang kotak di bawah).

en: Select the appropriate import type.
id: Pilih jenis impor yang sesuai.

en: To import organizers or venues:
id: Untuk mengimpor penyelenggara atau tempat:

en: If your events have Organizers or Venues, please import those first.
id: Jika event Anda memiliki Penyelenggara atau Venues, silakan impor terlebih dahulu.

en: Import Instructions
id: Instruksi Impor

en: Perform Import
id: Lakukan Impor

en: Event Fields
id: Field Event

en: Column Headings
id: Heding Kolom

en: Column Mapping: %s
id: Pemetaan Kolom: %s

en: Your current Events URL is %s
id: URL Event saat ini Anda adalah %s

en: Click to view a Google Map
id: Klik untuk melihat Google Map

en: Calendar powered by %sThe Events Calendar%s
id: Kalender didukung oleh%sThe Events Calendar%s

en: Category
id: Kategori

en: Tomorrow
id: Besok

en: Yesterday
id: Kemarin

en: Origin:
id: Asal:

en: Details
id: Detil

en: Show widget only if there are upcoming events:
id: Tampilkan widget hanya jika ada event mendatang:

en: Show:
id: Tampilkan:

en: Title:
id: Judul:

en: Show Google Maps Link:
id: Tampilkan Link Google Maps:

en: Show Google Map:
id: Tampilkan Google Map:

en: Postal Code:
id: Kodepos:

en: Select a State:
id: Pilih Negara Bagian:

en: State or Province:
id: Negara atau Provinsi:

en: Country:
id: Negara:

en: City:
id: Kota :

en: Hide the following settings tabs on every site:
id: Sembunyikan pengaturan tab berikut pada setiap situs:

en: This is where all of the global network settings for Modern Tribe's The Events Calendar can be modified.
id: Ini adalah di mana semua pengaturan jaringan global untuk  Modern Tribe's The Events Calendar dapat dimodifikasi.

en: Network Settings
id: Pengaturan Jaringan

en: News and Tutorials
id: Berita dan Tutorial

en: Requires:
id: Membutuhkan:

en: Latest Version:
id: Versi Terbaru:

en: More...
id: Lanjut...

en: You are up to date!
id: Anda up to date!

en: You need to upgrade!
id: Anda perlu meng-upgrade!

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
id: Aktifkan opsi ini untuk informasi log debug. Secara default ini akan masuk ke log error server PHP Anda. Jika Anda ingin melihat pesan log di browser Anda, maka kami menyarankan Anda menginstal %s dan mencari "Tribe" tab dalam output debug.

en: Debug mode
id: Modus Debug

en: You might find duplicate venues and organizers when updating The Events Calendar from a pre-3.0 version. Click this button to automatically merge identical venues and organizers.
id: Anda mungkin menemukan duplikat venue dan penyelenggara ketika memperbarui The Events Calendar dari versi pre-3.0. Klik tombol ini untuk secara otomatis menggabungkan venue identik dan penyelenggara.

en: Duplicate Venues &amp; Organizers
id: Duplikat Venues &amp; Penyelenggara

en: Miscellaneous Settings
id: Pengaturan Miscellaneous

en: Google Maps default zoom level
id: Tingkat zoom default Google Maps

en: Check to enable maps for events and venues.
id: Centang untuk mengaktifkan peta untuk event dan venue.

en: Enable Google Maps
id: Aktifkan Google Maps

en: Map Settings
id: Pengaturan Peta

en: The currency symbol normally precedes the value. Enabling this option positions the symbol after the value.
id: Simbol mata uang biasanya mendahului nilai. Mengaktifkan opsi ini posisi simbol setelah nilai.

en: Currency symbol follows value
id: Simbol mata uang berikut nilai

en: Set the default currency symbol for event costs. Note that this only impacts future events, and changes made will not apply retroactively.
id: Tentukan simbol mata uang default untuk biaya event. Catatan bahwa ini hanya berdampak pada event masa depan, dan perubahan yang dilakukan tidak akan berlaku surut.

en: Default currency symbol
id: Simbol mata uang default

en: Have an event that runs past midnight? Select a time after that event's end to avoid showing the event on the next day's calendar.
id: Memiliki event yang berjalan lewat tengah malam? Pilih waktu setelah akhir acara untuk menghindari menampilkan acara pada kalender hari berikutnya.

en: End of day cutoff
id: Cutoff akhir hari

en: The above should ideally be plural, and this singular.<br />Your single event URL is: %s
id: Di atas idealnya harus plural, dan ini tunggal <br />URL event tunggal Anda adalah:. %s

en: Single event URL slug
id: Slug URL event tunggal

en: Here is the iCal feed URL for your events:
id: Berikut adalah URL feed iCal untuk event Anda:

en: Your current events URL is: %s
id: URL event saat ini Anda adalah: %s

en: The slug used for building the events URL.
id: Slug yang digunakan untuk membangun URL event.

en: Events URL slug
id: URL slug event

en: Show events with the site's other posts. When this box is checked, events will also continue to appear on the default events page.
id: Tampilkan event dengan posting lain di situs. Bila kotak ini dicentang, event juga akan terus muncul pada halaman default event.

en: Include events in main blog loop
id: Sertakan event di blog loop utama

en: Enable comments on event pages.
id: Aktifkan komentar pada halaman event.

en: Show comments
id: Tampilkan komentar

en: Enable live ajax for datepicker on front end (User submit not required).
id: Aktifkan live ajax untuk datepicker pada front end (User submit tidak diperlukan).

en: This option is disabled when "Disable the Event Search Bar" is checked on the Display settings tab.
id: Pilihan ini dinonaktifkan ketika "Nonaktifkan Event Search Bar " dicentang pada tab Pengaturan tampilan.

en: Use Javascript to control date filtering
id: Gunakan Javascript untuk mengontrol filtering tanggal

en: Number of events to show per page
id: Jumlah event yang ditampilkan per halaman

en: General Settings
id: Pengaturan Umum

en: Show The Events Calendar link
id: Tampilkan Link The Events Calendar

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
id: Apakah Anda berpikir "Wow, plugin ini luar biasa! Saya harus mengucapkan terima kasih kepada modern Tribe untuk semua kerja keras mereka." Penghargaan terbesar yang kita bisa minta adalah pengakuan. Tambahkan link text-only kecil di bagian bawah kalender Anda untuk proyek The Events Calendar.

en: See an example of the link
id: Lihat contoh link

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
id: Apakah Anda berpikir "Wow, plugin ini luar biasa! Saya harus mengucapkan terima kasih kepada modern Tribe untuk semua kerja keras mereka." Penghargaan terbesar yang kita bisa minta adalah pengakuan. Tambahkan link teks-only kecil di bagian bawah kalender Anda untuk proyek The Events Calendar.

en: We hope our plugin is helping you out.
id: Kami berharap Plugin kami dapat membantu Anda.

en: Check out the available add-ons
id: Check out add-ons yang tersedia

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
id: Mencari fungsi tambahan termasuk event berulang, custom meta, event komunitas, penjualan tiket dan lainnya?

en: Right here
id: Di sini

en: Where's my calendar?
id: Dimana kalender saya?

en: Finding your calendar.
id: Mencari kalender Anda.

en: Finding & extending your calendar.
id: Menemukan & memperpanjang kalender Anda.

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code after the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
id: Jika Anda sudah familiar dengan HTML, Anda dapat menambahkan kode tambahan setelah template event. Beberapa tema mungkin memerlukan ini untuk membantu dengan gaya atau tata letak.

en: Add HTML after event content
id: Tambahkan HTML setelah konten event

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code before the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
id: Jika Anda sudah familiar dengan HTML, Anda dapat menambahkan kode tambahan sebelum template event. Beberapa tema mungkin memerlukan ini untuk membantu dengan gaya atau tata letak.

en: Add HTML before event content
id: Tambahkan HTML sebelum konten event

en: Advanced Template Settings
id: Pengaturan Template Lanjutan

en: Select the date format to use in datepickers
id: Pilih format tanggal untuk digunakan dalam datepickers

en: Datepicker Date Format
id: Format Datepicker Tanggal

en: Enter the separator that will be used between the start and end time of an event.
id: Masukkan pemisah yang akan digunakan antara awal dan akhir waktu dari sebuah event.

en: Time range separator
id: Pemisah rentang waktu

en: Enter the separator that will be placed between the date and time, when both are shown.
id: Masukkan pemisah yang akan ditempatkan di antara tanggal dan waktu, ketika keduanya ditampilkan.

en: Date time separator
id: Pemisah tanggal waktu

en: Enter the format to use for dates that show a month and year only. Used on month view.
id: Masukkan format yang digunakan untuk tanggal yang menunjukkan bulan dan tahun saja. Digunakan pada tampilan bulan.

en: Month and year format
id: Bulan dan tahun Format

en: Enter the format to use for displaying dates without a year. Used when showing an event from the current year.
id: Masukkan format yang akan digunakan untuk menampilkan tanggal tanpa tahun. Digunakan ketika menampilkan event dari tahun berjalan.

en: Date without year
id: Tanggal tanpa tahun

en: Date with year
id: Tanggal dengan tahun

en: <p>The following three fields accept the date format options available to the php date() function. <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time" target="_blank">Learn how to make your own date format here</a>.</p>
id: <p> Tiga field berikut menerima opsi format tanggal yang tersedia dalam function php date() . <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time" target="_blank"> Pelajari cara membuat format tanggal Anda sendiri di sini </a>. </p>

en: Date Format Settings
id: Pengaturan Format Tanggal

en: Month view events per day
id: Tampilan bulan event per hari

en: Check this to use the classic header.
id: Aktifkan ini untuk menggunakan header klasik.

en: Disable the Event Search Bar
id: Nonaktifkan Event Search Bar

en: Default view
id: Tampilan default

en: You must select at least one view.
id: Anda harus memilih setidaknya satu tampilan.

en: Enable event views
id: Aktifkan tampilan event

en: Choose a page template to control the appearance of your calendar and event content.
id: Pilih template halaman untuk mengontrol tampilan kalender dan konten event.

en: Events template
id: Template Event

en: A fully designed and styled theme for your events pages.
id: Tema yang sudah sepenuhnya dirancang dan ditata untuk halaman event Anda.

en: Tribe Events Styles
id: Event Styles Tribe

en: More detailed styling, tries to grab styles from your theme.
id: Styling yang lebih rinci, mencoba untuk mengambil style dari tema Anda.

en: Full Styles
id: Styles Penuh

en: Only includes enough css to achieve complex layouts like calendar and week view.
id: Hanya mencakup cukup css untuk mencapai tata letak yang kompleks seperti kalender dan tampilan mingguan.

en: Skeleton Styles
id: Styles Skeleton

en: Default stylesheet used for events templates
id: Standar stylesheet yang digunakan untuk template event

en: Basic Template Settings
id: Pengaturan Template Dasar

en: Display Settings
id: Pengaturan Tampilan

en: Default Page Template
id: Template Bawaan Halaman

en: Default Events Template
id: Template Event Standar

en: Save this ticket
id: Simpan tiket ini

en: End sale:
id: Akhir penjualan:

en: Start sale:
id: Mulai dijual:

en: (0 or empty for free tickets)
id: (0 atau kosong untuk tiket gratis)

en: Price:
id: Harga

en: Ticket Description:
id: Keterangan Tiket:

en: Ticket Name:
id: Nama Tiket:

en: Sell using:
id: Jual menggunakan:

en: Edit ticket
id: Sunting tiket

en: Add new ticket
id: Tambahkan tiket baru

en: Remove
id: Hapus

en: Select an Image
id: Pilih Gambar

en: The maximum image size in the email will be 580px wide by any height, and then scaled for mobile. If you would like "retina" support use an image sized to 1160px wide.
id: Ukuran gambar maksimal dalam email akan memiliki lebar 580px dengan tinggi apapun, dan kemudian diatur skalanya untuk mobile. Jika Anda ingin dukungan "retina" gunakan gambar berukuran lebar 1160px.

en: This event was created using Community Events. Are you sure you want to sell tickets for it?
id: Event ini dibuat menggunakan Community Events. Apakah Anda yakin ingin menjual tiket untuk ini?

en: View
id: Lihat

en: Edit in %s
id: Edit dalam %s

en: Edit
id: Ubah

en: Email Address:
id: Alamat Email:

en: or
id: atau

en: Select...
id: Pilih ...

en: Select a User:
id: Pilih User:

en: Send the attendee list by email
id: Kirimkan daftar peserta melalui email

en: Address:
id: Alamat:

en: Email:
id: Email

en: Website:
id: Situs Web:

en: Phone:
id: Telepon:

en: %s Name:
id: %s Nama:

en: Cost:
id: Biaya:

[ctx: Currency symbol position]
en: After cost
id: Biaya sesudah

[ctx: Currency symbol position]
en: Before cost
id: Biaya sebelum

en: Currency Symbol:
id: Simbol Mata Uang:

en: Getting Started
id: Memulai

en: Use this to share calendar data with Google Calendar, Apple iCal and other compatible apps
id: Gunakan ini untuk berbagi data kalender dengan Google Calendar, Apple iCal dan aplikasi lain yang kompatibel

en: iCal Export
id: Ekspor iCal

en: Download .ics file
id: Download file ics.

en: Google Calendar
id: Kalender Google

en: Add to Google Calendar
id: Tambahkan ke Google Calendar

en: West Virginia
id: Virginia Barat

en: South Carolina
id: Carolina Selatan

en: New York
id: New York.

en: Mississippi
id: Mississippi.

en: Hawaii
id: Hawai

en: Yemen
id: Yaman

en: Western Sahara
id: Sahara Barat

en: Virgin Islands (U.S.)
id: Kepulauan Virgin (AS)

en: Virgin Islands (British)
id: Kepulauan Virgin (Inggris)

en: Viet Nam
id: Vietnam

en: United States Minor Outlying Islands
id: Amerika Serikat Minor Outlying Islands

en: United Kingdom
id: Inggris

en: United Arab Emirates
id: Uni Emirat Arab

en: Ukraine
id: Ukraina

en: Turks And Caicos Islands
id: Kepulauan Turks dan Caicos

en: Turkey
id: Turki

en: Trinidad And Tobago
id: Trinidad dan Tobago

en: Syrian Arab Republic
id: Suriah

en: Switzerland
id: Swiss

en: Sweden
id: Swedia

en: St. Pierre And Miquelon
id: St Pierre Dan Miquelon

en: Spain
id: Spanyol

en: South Africa
id: Afrika Selatan

en: Solomon Islands
id: Kepulauan Solomon

en: Slovakia (Slovak Republic)
id: Slovakia (Republik Slovak)

en: Singapore
id: Singapura

en: Saudi Arabia
id: Arab Saudi

en: Sao Tome And Principe
id: Sao Tome Dan Principe

en: Saint Vincent And The Grenadines
id: Saint Vincent dan Grenadines

en: Saint Lucia
id: Saint Lusia

en: Saint Kitts And Nevis
id: Saint Kitts dan Nevis

en: Russian Federation
id: Federasi Rusia

en: Romania
id: Rumania

en: Puerto Rico
id: Puerto Riko

en: Poland
id: Polandia

en: Philippines
id: Filipina

en: Papua New Guinea
id: Papua Nugini

en: Norway
id: Norwegia

en: Northern Mariana Islands
id: Kepulauan Mariana Utara

en: Norfolk Island
id: Pulau Norfolk

en: Nicaragua
id: Nikaragua

en: New Zealand
id: Selandia Baru

en: New Caledonia
id: Kaledonia Baru

en: Netherlands Antilles
id: Belanda Antilla

en: Netherlands
id: Belanda

en: Mozambique
id: Mozambik

en: Morocco
id: Maroko

en: Monaco
id: Monako

en: Moldova, Republic Of
id: Moldova, Republik

en: Micronesia, Federated States Of
id: Mikronesia, Federasi Serikat Dari

en: Mexico
id: Meksiko

en: Mauritius
id: Maurisius

en: Marshall Islands
id: Kepulauan Marshall

en: Maldives
id: Maladewa

en: Madagascar
id: Madagaskar

en: Macedonia
id: Makadonia

en: Macau
id: Makau

en: Luxembourg
id: Luksemburg

en: Lithuania
id: Lituania

en: Lebanon
id: Libanon

en: Kyrgyzstan
id: Kirgistan

en: Korea, Republic Of
id: Korea, Republik

en: Korea, Democratic People's Republic Of
id: Korea, Republik Demokratik Rakyat

en: Kazakhstan
id: Kazakstan

en: Jordan
id: Yordan

en: Japan
id: Jepang

en: Jamaica
id: Jamaika

en: Italy
id: Italia

en: Ireland
id: Irlandia

en: Iraq
id: Irak

en: Iceland
id: Islandia

en: Hungary
id: Hungaria

en: Heard And Mc Donald Islands
id: Heard And Mc Donald, Kepulauan

en: Greece
id: Yunani

en: Germany
id: Jerman

en: French Southern Territories
id: Teritorial Prancis di Selatan

en: French Polynesia
id: Perancis Polinesia

en: French Guiana
id: Guyana Prancis

en: France
id: Perancis

en: Finland
id: Finlandia

en: Faroe Islands
id: Kepulauan Faroe

en: Falkland Islands (Malvinas)
id: Kepulauan Falkland (Malvinas)

en: Ethiopia
id: Etiopia

en: Equatorial Guinea
id: Guinea Ekuatorial

en: Egypt
id: Mesir

en: Ecuador
id: Ekuador

en: East Timor
id: Timor Timur

en: Dominican Republic
id: Dominika, Republik

en: Dominica
id: Dominika

en: Czech Republic
id: Cekoslovakia, Republik

en: Cyprus
id: Syprus

en: Cuba
id: Kuba

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
id: Kroasia (Nama Lokal: Hrvatska)

en: Costa Rica
id: Kosta Rika

en: Cook Islands
id: Kepulauan Cook

en: Congo, The Democratic Republic Of The
id: Kongo, Republik Demokratik

en: Congo
id: Kongo

en: Comoros
id: Komoro

en: Colombia
id: Kolumbia

en: Cocos (Keeling) Islands
id: Kepulauan Cocos (Keeling)

en: Christmas Island
id: Pulau Christmas

en: China
id: Cina

en: Chile
id: Chili

en: Chad
id: Cad

en: Central African Republic
id: Republik Afrika Tengah

en: Cayman Islands
id: Kepulauan Cayman

en: Canada
id: Kanada

en: Cameroon
id: Kamerun

en: Cambodia
id: Kamboja

en: British Indian Ocean Territory
id: Teritorial Inggris di Samudra Hindia

en: Bouvet Island
id: Pulau Bouvet

en: Bosnia And Herzegowina
id: Bosnia Herzegovina

en: Belgium
id: Belgia

en: Belarus
id: Belarusia

en: Bahamas
id: Bahama

en: Antigua And Barbuda
id: Antigua dan Barbuda

en: Antarctica
id: Antartika

en: Andorra
id: Andora

en: American Samoa
id: Samoa Amerika

en: Algeria
id: Aljazair

en: Afghanistan
id: Afganistan

en: Select a Country:
id: Pilih Negara:

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
id: Daftar Negara harus diformat sebagai salah satu negara per baris dalam format berikut: <br> AS, Amerika Serikat <br> UK, United Kingdom.

en: %s must be a phone number.
id: %s harus berupa nomor telepon.

en: %s must consist of 5 numbers.
id: %s harus terdiri dari 5 angka.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
id: %s harus terdiri dari huruf, spasi, apostrof, dan tanda hubung.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
id: %s harus terdiri dari huruf, angka, tanda hubung, apostrof, dan spasi saja.

en: %s must be a number between 0 and 21.
id: %s harus berupa angka antara 0 dan 21.

en: %s must be a number or percentage.
id: %s harus berupa angka atau persentase.

en: %s cannot be a duplicate
id: %s tidak dapat duplikat

en: %s cannot be the same as %s.
id: %s tidak bisa sama dengan %s .

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
id: Validasi perbandingan gagal karena tidak ada nilai perbandingan diberikan, untuk field %s

en: %s must have a value that's part of its options.
id: %s harus memiliki nilai yang merupakan bagian dari pilihan.

en: %s must be a valid absolute URL.
id: %s harus mutlak URL yang valid.

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
id: %s harus slug valid (angka, huruf, tanda hubung, dan garis bawah).

en: %s must be a positive number.
id: %s harus angka positif.

en: %s must contain numbers, letters and dots only
id: %s harus berisi angka, huruf dan titik saja

en: %s must contain numbers and letters only
id: %s harus berisi angka dan huruf saja

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
id: dengan nama fungsi:

en: Non-existant field validation function passed
id: fungsi validasi field non-existant lewat

en: Invalid or incomplete field passed
id: Field yang tidak valid atau tidak lengkap lewat

en: Attendee List for: %s
id: Daftar peserta untuk: %s

en: attendees
id: peserta

en: Yes
id: Ya

en: You can use Screen Options to select which columns you want to see. The selection works in the table below, in the email, for print and for the CSV export.
id: Anda dapat menggunakan Opsi Layar untuk memilih kolom mana yang ingin Anda lihat. Plihan bekerja di tabel di bawah ini, dalam email, untuk cetak dan untuk ekspor CSV.

en: Columns
id: Kolom

en: Sending...
id: Mengirim ...

en: You need to select a user or type a valid email address
id: Anda harus memilih pengguna atau ketik alamat email yang valid

en: Attendees
id: Peserta

en: See who purchased tickets to this event
id: Lihat yang membeli tiket untuk event ini

en: Your ticket has been deleted.
id: Tiket Anda telah dihapus.

en: Your ticket has been saved.
id: Tiket Anda telah disimpan.

en: Set as ticket header
id: Set sebagai header tiket

en: Ticket header image
id: Header image Tiket

en: Tickets
id: Tiket

en: Delete
id: Hapus

en: Export
id: Ekspor

en: Print
id: Cetak

en: Undo Check in
id: Undo Check-in

en: Check in
id: Check-in

en: Security Code
id: Kode Keamanan

en: Ticket #
id: Tiket #

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: tribe_get_template_part('%s')
id: Menimpa template harus dipindah ke subdirektori yang benar: tribe_get_template_part('%s')

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: %s
id: Menimpa Template harus dipindahkan ke subdirektori yang benar: %s

en: There were no results found.
id: Tidak ada hasil yang ditemukan.

en: All Day
id: Sepanjang Hari

en: System Information
id: Informasi Sistem

en: There are no fields setup for this tab yet.
id: Tidak ada field setup untuk tab ini.

en: None of your settings were saved. Please try again.
id: Tak satu pun dari pengaturan Anda berhasil disimpan. Silakan coba lagi.

en: Your form had the following errors:
id: Formulir Anda memiliki error berikut:

en: The request wasn't sent from this tab.
id: Permintaan tidak dikirim dari tab ini.

en: The request was sent insecurely.
id: Permintaan dikirim insecurely.

en: You don't have permission to do that.
id: Anda tidak memiliki izin untuk melakukan itu.

en: You've requested a non-existent tab.
id: Anda telah meminta tab yang tidak ada.

en: %s Settings
id: %s Pengaturan

en: Events Settings
id: Pengaturan Event

en: Valid Key! Expires on %s
id: Kunci Valid! Berakhir pada %s

en: Sorry, key validation server is not available.
id: Maaf, server validasi kunci tidak tersedia.

en: License key(s) updated.
id: Kunci lisensi diperbarui.

en: A valid license key is required for support and updates
id: Kunci lisensi yang valid diperlukan untuk dukungan dan update

en: Date
id: Tanggal

en: Search
id: Pencarian

en: Day
id: Hari

en: Month
id: Bulan

en: List
id: Daftar

en: Calendar
id: Kalender

en: Settings
id: Pengaturan

en: View Calendar
id: Lihat Kalender

en: Looking for additional functionality including recurring events, ticket sales, publicly submitted events, new views and more?
id: Mencari fungsi tambahan termasuk event berulang, penjualan tiket, event disampaikan secara terbuka, tampilan baru dan lainnya?

en: Additional Functionality
id: Fungsi Tambahan

en: News from Modern Tribe
id: Berita dari Modern Tribe

en: View All Add-Ons
id: Lihat Semua Add-On

en: Support
id: Mendukung

en: Date out of range.
id: Tanggal di luar jangkauan.

en: Network
id: Jaringan

en: Done
id: Selesai

en: Today
id: Hari ini

en: Prev
id: Sebelumnya

en: Next
id: Berikutnya

en: No saved %s exists.
id: Tidak ada %s disimpan.

en: Available %s
id: Tersedia %s

en: My %s
id: %s Saya

en: %s draft updated.
id: %s rancangan diperbarui.

en: %s submitted.
id: %s disampaikan.

en: %s published.
id: %s diterbitkan.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: %s restored to revision from %s
id: %s dikembalikan ke revisi dari %s

note: translators: Publish box date format, see http://php.net/date
en: M j, Y @ G:i
id: M j, Y @ G: i

en: %s saved.
id: %s disimpan.

en: %s updated.
id: %s diperbarui.

en: Custom field deleted.
id: Field kustom dihapus.

en: Custom field updated.
id: Field kustom diperbarui.

en: No %s found in Trash
id: Tidak ada %s ditemukan di Sampah

en: No %s found
id: Tidak ada %s berhasil ditemukan

en: Search %s
id: Pencarian %s

en: View %s
id: Lihat %s

en: New %s
id: Baru %s

en: Add New
id: Tambahkan Baru

en: category
id: kategori

en: Sorry, The Events Calendar requires PHP %s or higher. Talk to your Web host about moving you to a newer version of PHP.
id: Maaf, The Events Calendar membutuhkan PHP %s atau lebih tinggi. Hubungi host Web Anda tentang pindah ke versi terbaru dari PHP.

en: Sorry, The Events Calendar requires WordPress %s or higher. Please upgrade your WordPress install.
id: Maaf, The Events Calendar membutuhkan WordPress %s atau lebih tinggi. Silakan meng-upgrade instalasi WordPress Anda.

en: Licenses
id: Lisensi

en: Help
id: Bantuan

en: Display
id: Tampilan

en: Your version of The Events Calendar is not up-to-date with one of your The Events Calendar add-ons. Please %supdate now.%s
id: Versi The Events Calendar Anda  tidak up-to-date dengan salah satu dari add-on The Events Calendar Anda. Silakan %smemperbarui sekarang.%s

en: Initializing Tribe Events on %s
id: Menginisialisasi Tribe Events pada %s

en: today
id: hari ini

en: day
id: hari

en: past
id: lalu

en: upcoming
id: mendatang

en: month
id: bulan

en: Events
id: Event

en: Organizer
id: Penyelenggara

en: Organizers
id: Penyelenggara

en: Venues
id: Tempat

en: Upcoming Events
id: Event Mendatang

en: Events List
id: Daftar Event

en: A widget that displays upcoming events.
id: Sebuah widget yang menampilkan event mendatang.

en: Settings saved.
id: Pengaturan disimpan.

en: Could not save %s.
id: Tidak dapat menyimpan %s .

en: Temporary file not found. Could not save %s.
id: File sementara tidak ditemukan. Tidak dapat menyimpan %s .

en: %s (post ID %d) created.
id: %s (post ID %d ) dibuat.

en: %s (post ID %d) updated.
id: %s (post ID %d ) diperbarui.

en: Failed to import record in row %d.
id: Gagal mengimpor rekor di baris %d .

en: Missing required fields in row %d.
id: Hilang field yang dibutuhkan dalam baris %d .

en: No importer defined for %s
id: Tidak ada importir yang ditetapkan untuk %s

en: Organizer Phone
id: Telepon Penyelenggara

en: Organizer Website
id: Situs Web Penyelenggara

en: Organizer Email
id: Email Penyelenggara

en: Organizer Name
id: Nama Penyelenggara

en: Venue Phone
id: Telepon Tempat

en: Venue Zip
id: Zip Tempat

en: Venue State/Province
id: Negara Bagian/Provinsi Tempat

en: Venue City
id: Kota Tempat

en: Venue Address
id: Alamat Tempat

en: Venue Country
id: Negara Tempat

en: Venue Name
id: Nama Tempat

en: Event Website
id: Situs Web Event

en: Event Category
id: Kategori Event

en: Event Cost
id: Biaya Event

en: Event Show Map
id: Tampilkan Peta Event

en: Event Show Map Link
id: Link Event Tampilkan Peta

en: Event Venue Name
id: Nama Tempat Event

en: All Day Event
id: Event Sepanjang Hari

en: Event End Time
id: Akhir Waktu Event

en: Event End Date
id: Tanggal Event Berakhir

en: Event Start Time
id: Waktu Mulai Event

en: Event Start Date
id: Tanggal Mulai Event

en: Event Description
id: Deskripsi Event

en: Event Name
id: Nama Event

en: Do Not Import
id: Jangan Impor

en: We were unable to process your request. Please try again.
id: Kami tidak dapat memproses permintaan Anda. Silakan coba lagi.

en: General
id: Umum

en: The file went away. Please try again.
id: File pergi. Silakan coba lagi.

en: Import
id: Impor

en: No select options specified
id: Tidak ada opsi select ditentukan

en: No checkbox options specified
id: Tidak ada checkbox  centang yang ditentukan

en: No radio options specified
id: Tidak ada pilihan radio yang ditentukan

en: Invalid field type specified
id: Jenis field tidak valid

en: Free
id: Gratis

en: Event Add-Ons
id: Add-On Event

en: Merge Duplicates
id: Gabung Duplikat

en: Time:
id: Waktu

en: Date:
id: Tanggal:

en: Start:
id: Mulai:

en: End Date
id: Tanggal Berakhir

en: Start Date
id: Tanggal Mulai

en: Edit %s
id: Ubah %s

en: Use Saved %s:
id: Gunakan Tersimpan %s :

en: United States
id: Amerika Serikat

en: Unnamed Venue
id: Venue Belum Diberi Nama
